Accessibility Links

Yardım ve Sık Sorulan Sorular

GÖSTERİMLERLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Evde Festival nedir?

Evde Festival, uluslararası film festivallerinin sıklıkla kullandığı Festivalscope ve Shift72 platformu aracılığıyla, Başka Sinema tarafından yapılan çevrimiçi film gösterimleridir. Gösterimler festival.baskasinema.com internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Festival tarihleri boyunca her gün bir film, 19:30’dan itibaren yayına girer ve 7 gün sonra, 23:59’da yayına kapatılır. Gösterimler Türkiye ile sınırlıdır. Biletler kapasiteyle sınırlıdır. _

Çevrimiçi olarak izleyeceğiniz filmlerden bir görüntüyü kaydetmenin veya herhangi bir görüntünün fotoğrafını veya videosunu çekerek sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden anında veya sonradan paylaşmanın yasak olduğunu, bu kurala uyulmadığı durumda yasal işlem başlatılabileceğini önemle hatırlatırız.

Gösterimlerin kontenjanı sınırsız mı?

Hayır, yapımcı şirketlerle yapılan anlaşmalara bağlı olarak her filmin belli bir gösterim kapasitesi vardır. Filmler, izleyici kapasitelerini doldurduğunda satışa kapanır.

Filme bilet aldım, nereden izleyeceğim?

Öncelikle bileti aldığınız e-mail adresiniz ile siteye üye olun ve gerekli adımları tamamlayarak siteye giriş yapın. İzleyebileceğiniz filmler sayfanın sağ üst köşesindeki “Kullanıcı” menüsünün altındaki “Filmlerim” kısmında bulunabilir. Gösterime açılan filmleri üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz. Filmlerin kendi sayfalarına girerek izle tuşuna basıp filmleri izleyebilirsiniz.

Gösterimdeki filmleri izleyebilmek için Başka Sinema – Evde Festival sitesine üye olmam gerekir mi? Üyelik ücretli midir?

Başka Sinema Evde Festival çevrimiçi gösterimlerini izleyebilmek için festival.baskasinema.com üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. E-posta adresiniz ve seçeceğiniz bir şifre ile hesap oluşturmak ücretsizdir ancak filmler ücretli biletler karşılığında izlenebilmektedir.

Film ücretleri nelerdir?

Çevrimiçi festival seçkisinde yer alan filmlerin ve kombine paketlerin ücretleri ve bilet alım yollarına Bilet Bilgileri sayfasından ulaşabilirsiniz. Filmler 7 gün içinde 30 saat boyunca izlenebilir. 30 saatlik süre 7 günlük süreyi aşamaz. Film paketlerindeki filmler, paket tarihi bitene kadar açıktır ve bu süre içerisinde izlenebilir. Ancak paketteki filmler de izlenmeye başlandıktan sonra sadece 30 saat boyunca izlenebilir. Son gösterim gününde satın alınan filmlerin yarım kalmaması ve mağduriyetleri önlemek amacıyla, gösterime kapanacakları gün akşam 18.30’da filmlerin bilet satışları kapatılır.

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Online ödemeye açık bir kredi kartı (Visa, Mastercard, Amex) ile ödemenizi yapabilirsiniz.

İndirim kodu nedir? Nasıl kullanılır? Bir kodu kaç kere kullanabilirim?

İndirim kodu kişiye özel olarak oluşturulmuş ve gönderilmiş olan, film özelinde size indirim sağlayan bir koddur. Bu kodu satın alma sayfasındaki kişiye özel kod kutucuğuna yazarak kullanabilirsiniz. Bir kod, film ya da paket başına yalnızca bir kere kullanılabilir.

Tarafıma ulaşan indirim kodu gösterimlerin sonuna kadar geçerli mi?

Evet, indirim kodunuz filmler erişime açık olduğu sürece geçerli olacaktır.

Bir filmi satın aldıktan sonra izlemek için ne kadar sürem var?

Gösterim tarihleri filmlerin kendi sayfalarında ve takvim sayfasında belirtilmiştir. Bir filmi aldıktan sonra filmin gösterimde kaldığı süre içinde herhangi bir zamanda izlemeye başlayabilirsiniz. Belirtilen tarihte ve saatte film gösterimden kalkacaktır. Filme son saatinden önce başlanmış olsa bile bir filmin son erişim saatinden sonra YAYIN KESİLİR ve film izlenemez. Erişime kapanan filmler sistemden de kaldırılır ve yeniden gösterime açılmaz. Filmlerin gösterime açık oldukları gün ve saatler ile film paketlerinin süreleri kendi sayfalarında belirtilir.

Filmi durdurup yeniden izleyebilir miyim yoksa filmden çıktığım anda hakkım yanmış mı olur?

Filmi izlemeye başladıktan sonra 30 saat içinde durdurup yeniden izlemeye başlayabilirsiniz. 30 saatin ardından film, erişiminize kapanacaktır. Bu 30 saat içinde erişiminiz en fazla iki cihazla sınırlıdır. 30 saatlik süre 7 günlük süreyi aşamaz.

Paket olarak aldığım filmleri de 30 saat içinde izlemem gerekiyor mu?

Film paketi aldığınızda pakete dahil olan filmleri paketin geçerli süresi boyunca dilediğiniz bir zaman izlemeye başlayabilirsiniz. Filmi izlemeye başladıktan sonra 30 saat içinde durdurup yeniden izlemeye başlayabilirsiniz. 30 saatin ardından film, erişiminize kapanacaktır. Bu 30 saat içinde erişiminiz en fazla iki cihazla sınırlıdır. 30 saatlik süre 7 günlük süreyi aşamaz.

Satın aldığım filmin izleme süresini kaçırdım. İade edebilir miyim?

Hayır. Her film belirtildiği sürece gösterimde kalır. Bu süre içinde izlemezseniz sistemden erişime kapanır.

Hesabıma birden fazla cihazla girebilir miyim?

Evet, en fazla iki cihazda film izleyebilirsiniz.

Filmi yanlışlıkla sona sardım. Yeniden izleyebilir miyim?

Evet, filmi 30 saat içinde dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz.

Filmlerde altyazı var mı?

Filmlerin altyazı seçenekleri künyelerinde belirtiliyor. Yabancı dilde olan tüm filmlerde Türkçe altyazı bulunuyor. Altyazıyı filmi başlattıktan sonra göstericinin alt bandındaki [CC] tuşuna basarak altyazıyı seçmeniz gerekiyor. Televizyona yansıtılarak izlemek için yansıtmadan önce altyazıları açmalısınız.

Filmlerde bir yaş sınırlaması var mı?

Yasal düzenlemeler uyarınca film gösterimlerimiz, aksi belirtilmediği sürece 18+ uygulamasına tabidir.

Yurtdışından izleyebilir miyim?

Gösterimler telif hakkı yasaları doğrultusunda sadece Türkiye’de gösterime açıktır.

Kullanıcı bilgilerini unuttum. Ne yapmam gerekir?

Şifrenizi unuttuysanız, giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” butonuna basın, hesap açarken kullandığınız e-posta adresini girin ve size yollanan şifre yenileme e-postasındaki bağlantıyı izleyin. Eğer hangi e-posta adresiyle hesap açtığınızı unuttuysanız, lütfen destek@baskasinema.com hesabına bir e-posta yollayın.

Teknik aksaklıklar yaşıyorum. Kimle iletişime geçebilirim?

Öncelikle Teknik Soru ve Sorunlar bölümündeki notlara göz atın. Eğer sorun çözülemiyorsa, destek@baskasinema.com adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

YASAL UYARI Çevrimiçi olarak izleyeceğiniz filmlerden bir görüntüyü kaydetmenin veya herhangi bir görüntünün fotoğrafını veya videosunu çekerek** sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden anında veya sonradan paylaşmanın yasak olduğunu** , şifre ve kullanıcı adının üçüncü taraflarla paylaşılmasının yasadışı olduğunu, bu kurala uyulmadığı durumda yasal işlem başlatılabileceğini önemle hatırlatırız.

TEKNİK SORU VE SORUNLAR

Sistem gereksinimleri nelerdir?

İşletim sistemi Windows 7 üzeri olan bilgisayarlar ve OSX 10.12 üzeri Intel tabanlı Mac cihazlarda film izleyebilirsiniz. Android tabletlerde ve telefonlarda Chrome, iPhone ve iPad’lerde ise Safari kullanarak izleyebilirsiniz. Film izlemek için geniş bant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir, çevirmeli bağlantı yeterli değildir. Aşağıda gereksinimlerin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Linux işletim sistemli bilgisayarlar için gereksinimler nelerdir?

Linux işletim sistemi kullandığınız tarayıcı fark etmeksizin desteklenmiyor. Windows işletim sistemli bilgisayarlar için gereksinimler nelerdir? Sisteminizin Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 ya da Windows 11 olması gerekiyor. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer ya da Opera tarayıcıları ile giriş yapabilirsiniz. Tarayıcıların güncel olması gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar. Windows 7 sistemlerde Internet Explorer desteklenmiyor. Tarayıcı güncel versiyon gereklilikleri: Chrome v.94 ve üstü Firefox v.92 ve üstü Opera v.79 ve üstü

Mac bilgisayarlar için sistem gereksinimleri nelerdir?

Sisteminizin MacOS 10.12 ve üzeri olması gerekiyor. Google Chrome, Firefox, Safari ya da Opera tarayıcıları ile giriş yapabilirsiniz. Tarayıcıların güncel olması gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

Tarayıcı güncel versiyon gereklilikleri:

Chrome v.94 ve üstü Firefox v.92 ve üstü Opera v.79 ve üstü Safari

iPhone/iPad cihazım ile film izleyebilir miyim?

Evet, iOS 11.2 ve üzeri işletim sistemli cihazlarda, Safari üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel olması gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

Android cihazım ile film izleyebilir miyim?

Evet, Android 6.0 üzeri işletim sistemli cihazlarda, Chrome üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel olması gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

Filmleri Smart TV’den izleyebilir miyim?

Filmi Smart TV içindeki tarayıcılardan izlemek henüz mümkün değil. Yazılımcılar bu özelliği geliştirmek için çalışıyorlar. Ancak Smart TV’lere aktarım yapabilmek için birkaç yol önerebiliriz:

• Tablet veya bilgisayarınızı HDMI kablosu kullanarak TV’nize görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

• Eğer TV’niz destekliyorsa aynı kablosuz internet bağlantısına bağlı oldukları sürece direkt olarak telefon, tablet veya bilgisayar ekranınızı Smart TV’nize yansıtabilirsiniz. (Bunun için TV’nizin “ekran paylaşma” özelliğinin açık olması gereklidir.) Android işletim sistemli telefon ve tabletlerinizden (ekran paylaşma özelliğini destekliyorsa) “ayarlar” kısmında ekran paylaşma özelliğini görmeniz gerekir. Bu özelliği seçtiğinizde TV adınıza basarsanız telefon veya tablet ekranınızı Smart TV’nize aktarabilirsiniz.

Bilgisayarınız için “Windows” ve “P” tuşlarına aynı anda basıp sağda çıkan sekmede “kablosuz bir ekrana bağlan” kısmına tıkladığınızda çıkan menüde TV’nizi seçerek bilgisayar ekranınızı direkt olarak TV’ye yansıtabilirsiniz. Televizyona yansıtılarak izlemek için yansıtmadan önce altyazıları açmanız gereklidir.

Gösterimleri izlemede sıkıntısı yaşıyorum. Ne yapabilirim? Şunları deneyebilirsiniz:

• - - Siteden çıkın, şifrenizle yeniden girin ve filmi başlatın.

• - - Tarayıcıyı (Chrome, Firefox ya da Explorer) açıp kapayın.

• - - Bilgisayarı yeniden başlatın.

• - - Modemi kapayıp açın.

• - - Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

• - - Bilgisayarda çalışan ve internet yükünü kullanan bir program olup olmadığını kontrol edin.

• - - Bilgisayar ağınızda veri indiren başka bir cihaz olup olmadığını kontrol edin.

• - - Windows ya da Mac işletim sistemlerini kullanıyorsanız başka bir tarayıcı deneyin. Tarayıcı gereksinimleri yukarıda belirtilmiştir.

• - - Adblocker varsa kapatın. Bunlar ağ hızını etkileyebilir.

Filmi çevrimiçi izleyemiyorum, neden kaynaklanıyor olabilir?

Yukarıdaki minimum sistem gereksinimlerini kontrol edin. Tarayıcınızı güncellemeyi deneyin. Dinamik uyarlanabilir bitrate yayın akışı kullanıldığından internet hızınıza göre yayın kalitesi değişebiliyor. HD yayın akışı için VDSL, kablo ya da fiber bağlantı tavsiye ediyoruz, ADSL üzerinde sabit HD akışı garanti edemiyoruz.

“Somebody cut the wrong wire hatası” aldım, ne yapmalıyım?

Siteden çıkış yapın, tarayıcıyı kapayıp açın ve şifrenizle tekrar girin. Sorun çözülmezse destek@baskasinema.com adresi üzerinden bize yazın.

Film akışı neden tekliyor ya da düzgün ilerlemiyor?

İnternet bağlantınız zayıfsa ya da dengesizse akış sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Oynatıcı, otomatik olarak mevcut bant genişliğine göre görüntünün niteliğini ayarlar. Altı farklı ayar oynatıcıda mevcut. Yine de sıkıntı yaşanıyorsa, oynatıcının altında “Auto” butonuna basarak daha düşük bir hız seçebilirsiniz (Safari hariç). İnternet hızınız yalnızca sizin aldığınız hizmete bağlı değildir, mahalle portlarının yüküne göre de değişebilir. Mac cihazlarda ve Safari’de hız ayarı otomatik yapılıyor. Cep telefonu gibi farklı bir internet kaynağından deneyerek akışı kontrol edin.

Hangi cihazlardan Chromecast kullanabilirim?

Filmleri PC, Mac ve Android cihazlarda Chrome tarayıcıdan açarak Chromecast aracılığıyla televizyona yansıtabilirsiniz. Yansıtmadan önce altyazıları açmanız gerekiyor.

Sorunlarım çözülmedi, ne yapabilirim?

destek@baskasinema.com adresinden mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz.